Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

By  |  0 Yorum

Günümüzde kredi kartı kullanımının gittikçe yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bankalar da kredi kartı ürünlerinde birçok yeniliğe imza atmaktadır. Banka kredi kartları için sunulan temassız ödeme özelliği nedir? Avantajları nelerdir? sorusu kredi kartı kullanıcılarının merak ettikleri konuların başında gelmektedir. 2010 yılı başında ortaya çıkan ve gittikçe yaygınlaşmaya başlayan NFC teknolojisi tabanlı ödeme sistemi olarak bilinen temassız ödeme sistemi, ödeme yapılacak olan kart ya da araç ile POS cihazı arasında herhangi bir temas olmaması prensibine dayanmaktadır. Temassız ödemelerde kredi kartı, banka kartı ya da NFC özelliği bulunan telefonlar vasıtasıyla yapılabilir.

Temassız ödeme özelliği, cep telefonları ya da kartlarda aynı ödeme şekliyle gerçekleştirilmektedir. Temassız ödeme için kullanılacak olan araç ödeme terminaline yaklaştırılarak bakiyenin tahsil edilmesi sağlanır. Temassız işlemlerde 50 TL’ye kadar şifresiz ödeme yapabilme imkanı mevcutken, bu rakamın aşılması halinde şifre girilmesi gerekmektedir.

Temassız Ödeme Sisteminin Avantajları
Temassız ödeme sisteminin avantajları, sıralandığında hem kullanıcı hem de iş yeri için oldukça yararlı bir sistem olduğu görülmektedir. Temassız ödeme sistemlerinde kartın kaybolma ya da çalınma riski ortadan kalkmaktadır. Kart kullanıcının elinde olacağı için kasada unutma ya da kaybolma ihtimali düşecektir. Küçük miktar ödemelerde para üstü denkleştirme ya da verilen bozuk paraları taşıma derdi ortadan kalkmaktadır. İşyerlerinin gün boyunca ya da gün sonunda nakit para taşıması sorunu azalır. Kasadaki nakit hataları, sahte para alımı gibi durumlar söz konusu olmaz. Bunun yanı sıra kredi kartı kuyruğunda uzun süre bekleme, kartın çekilmesi ve şifre girme gibi süreçlerden avantaj elde edilmiş olur. Yurt dışında bazı ülkelerde bu sistem toplu taşıma araçlarında bilet yerine de kullanılmaktadır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir