Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme – MTV Ödeme

By  |  0 Yorum

  • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEME-MTV ÖDEME

Araç sahibi vatandaşlar her yıl yılda 2 kere olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlüdürler.Trafik şubelerine kayıtlı olan tüm taşıtlar bu vergiden sorumlu tutulur.


  • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİNİN HESAPLANMASI NEYE GÖRE YAPILIR?

motorlu-tasitlar-vergisi-nasil-hesaplanir

Motorlu Taşıtlar Vergisinin hesaplanmasında motosiklet ve otomobillerde;aracın yaşı ve silindir hacmi,otobüslerde;aracın yaşı ve taşıma kapasitesi,kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami ağırlığı dikkate alınır.


  • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR?

mtv-ne-zaman-odenir

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksidi Ocak ayında,ikinci taksidi ise Temmuz ayında tahsil edilir.


  • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEMESİ NASIL VE NEREDE YAPILIR?

mtv-odemesi-nereye-yapilir

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi aracın kayıtlı bulunduğu ilçe veya ildeki vergi dairelerinde yapılır.Bunun yanı sıra anlaşmalı olan bankalardan da vergi ödemesi yapılabilir.Eğer internet bankacılığı kullanılıyorsa e-dekontlar makbuz yerine geçmediği için bu şekilde ödeme yapan vatandaşların banka şubelerine gidip tahsilat makbuzu almalarında yarar vardır.


  • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

mtv-odemezsem-ne-olur

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmemesi durumunda araç sahibi ilk olarak bir mektupla uyarılır.Uyarıya rağmen eğer borç ödenmemişse Maliye Bakanlığı araç sahibinin banka hesaplarına haciz koyma hakkına hesap olur.Haczedilen hesaplardan tüm vergi borçları tahsil edilebilir.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir