Kredi Notu Öğrenme – Sorgulama

By  |  0 Yorum

  • KREDİ NOTU ÖĞRENME-SORGULAMA

Kredi notu bankacılık sisteminde bulunan,bireyin kendi geçmişine dayanarak verilen sayısal bir ifadedir.Bankalar,bireyler veya reel sektör bu kredi notunu referans alır.Türkiye bankacılık sektöründe baz alınan kredi notu 0 ile 1900 arasındadır.0 en riskli,1900 ise en az riskli puandır.


  • KREDİ NOTU NEYE GÖRE HESAPLANIR?

kredi-notu-neye-gore-hesaplanir

Finans kurumları ve bankalar kişiye kredi vermeden önce kredi notunu inceleyerek kar ve zarar durumlarını gözden geçirirler.Kredi notu düşükse kredi vermekten yana olmazlar.Kredi puanı yüksek olan kişiler daha kolay kredi alabilir. Kredi notunun belirlenmesinde kişinin net geliri,elinde bulunan kredi kartları,geçmişte yaptığı finansal işlemler,kredi veya borçların ödeme geçmişi gibi unsurlar göz önüne alınır.


  • KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

kredi-notu-nasil-yukseltilir

Yaptığınız kredi başvurusu reddedilirse bunun en büyük nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır.Kredi alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir.Ödemelerinizi temkinli ve zamanında yapmanız,kredi kartlarınızın asgarilerini aksatmadan ödemeniz,kart limitlerini sonuna kadar harcamamanız,kullanmadığınız kartları iptal ettirmeniz kredi notunuz yükseltip,kredi alma şansınızı artıracaktır.


  • KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

kredi-notu-nasil-ogrenilir

Kredi notunuzu öğrenmek için digital ortamda Kredi Kayıt Bürosu’na kayıt olmak gerekmektedir.Kredi Kayıt Bürosu kredi notunu öğrenmek isteyen kişilere hangi banka adına kayıt olmuşsa,o banka üzerinden kredi notunu hesaplar.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir