Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

By  |  0 Yorum

Acil para ihtiyaçlarınızda bankalar üzerinden konut, taşıt ya da ihtiyaç kredilerine başvurduğunuz zaman tarafınıza cevap olarak gelen gelir yetersizliği, kredi puanının düşük olması veya daha önce bankalar ile yaşanılan sorunlardan kaynaklanan bir ret politikasıdır.

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz nedenlerden ötürü kredinizin onaylanmamasına en önemli katkısı olan KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) notudur. Bu puanın düşük olması yani kredi kullanamazsınız anlamına gelmektedir.

Kredi notunuzun sıfır olmasındaki sebep bankalardan kullandığınız kredilerin geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi yine bankalardan kullandığınız kredi kartlarının aylık ekstre borcunun geç ödenmesi gibi durumlarda banka sizi güvensiz müşteri olarak ilan eder. Aynı zamanda bankaların havuzu olarak isimlendirilen bu sistemde tüm bankalar sizin güvensiz müşteri olduğunuzu görmektedir. Bu sebeple kredi notu öğrenme işlemini hangi bankadan ya da hangi işletmeden öğrenmek isterseniz bu havuzda adınız görünecektir.

Kredi notunuzun sıfırdan çıkarak yükselesini istiyorsanız eğer bankalardaki mevcut ürünlerinizin ödemelerini zamanında yapmanız sizin için avantaj olacaktır. Her ödeme gününü atlamadan gerçekleştirmeniz demek kredi notunuzun yükseleceği anlamına geliyor. Eğer bankalarda mevcutta bir krediniz ya da kredi kartınız yoksa yine de notunuzu yükseltmek istiyorsanız düşük limitli bir kredi kartı alarak düzenli ödemeler yapmanız durumunda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bilinmesi gereken bir gerçek te kredi notunun sıfır olması durumunda hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı kullanmanıza izin verilmez.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir