Kredi Notu Ne Zaman Neye Göre Güncellenir?

By  |  0 Yorum

Kredi notu ya da kredi puanı, finansal şirketlerin müşterilerinden aldıkları bireysel ya da kurumsal kredi başvurularına dayanarak çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Bankalar bu sistemi uzun yıllardır sürdürmektedirler. Kredi notu aslında bir referans puanıdır. Kredi sonucunuzun olumlu ve kısa sürede olumlu sonuçlanması için aşağıda yer alan kıstasları aksatmadan uygulamış olmanız gerekmektedir.

-Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları : %30

-Mevcut olan hesap ve borçlar durumu : %25

-Yeni kredi arayışı : %20

-Kredi kullanım yoğunluğu : %15

-Diğer sebepler : %10

Kredi limitinin %30nu aşmamak da sebepler arasında gösterildiği olmaktadır. Ayrıca başvurulan bankayla daha önceden yaptığınız işlemler de göz önünde bulundurulur. Türkiye’de size dair tüm kredi bilgileri Kredi Kayıt Bürosunda depolanır. Her finansal kuruluş bu bilgilere ulaşabilir durumdadır fakat a bankası size mortgage kredisi verebilirken b bankası sizin bu kredi başvurunuzu onaylamayabilir.

Bankalar kredi sonuçlarından önce potansiyel risk durumunda olup olmadığınızı gözden geçirip alternatif seçenekler sunarlar. Bunlar ipotek, kefil, teminat vb. Kredi notları tüm dünya ve finans sektörlerinde farklı aralıklara göre risk teşkil ederler.

Türkiye’deki sistemi bir grafik ile belirtecek olursak:
ÇOK RİSKLİ : 0-799
ORTA RİSKLİ : 800-1299
AZ RİSKLİ : 1300-1499
İYİ : 1500-1699
ÇOK İYİ : 1700-1900

Kredi puanları yüksek olan bireyler her zaman, istemiş oldukları krediye daha çabuk ulaşma olanağına sahiptirler. Yurt dışında bireylerin faiz oranları banka kredi puanlarına göre belirlenir. Aynı krediyi çekmiş iki farklı kredi notuna sahip kişilerin faiz oranları arasında büyük farklar olabilir. Ülkemiz henüz bu sisteme geçmemiştir.

Peki, ben kredi notumu nasıl güncelleyebilirim ya da nasıl değiştirebilirim diye bir düşünceniz var ise yukarıda yer alan maddelerin düzenli olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Yani bir kredi kartı borcunuz var ise onu tam tarihinde ödemek ya da geçmişe dair bir kredi borcunuz var ise onu ödemek olumlu bir şekilde size dönecektir. Aynı zamanda bireysel emekliliğe dahil olmak ya da uzun vadeli hesap açtırmak da bu puanı olumlu etkileyen işlemlerden bazılarıdır. Fakat tersi durumlar yaşanırsa, borçların aksatılması gibi, tam tersi yönde durumlar yaşanacaktır. Yani puanınız düşecektir. Bu düşüş ilk güncellemeden itibaren gerçekleşecek olan bir durumdur.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir