Kredi Notu Hesaplama

By  |  0 Yorum

  • KREDİ NOTU HESAPLAMA

kredi-notu

Günümüzde tüm bankalar artık kredi vermektedir.Müşteriler kredi başvurularını yaparken çoğu zaman olumlu sonuçlanacaklarını düşünseler de bankalar aslında bu konuda çok daha dikkatli davranmaktadır.Özellikle kredi notu yüksek ve güvenilir kişilere çok daha kolay kredi vermektedirler.Peki bu bankalar kredi notunu nasıl hesaplıyor merak ediyorsanız bu yazımızda sizin için bunları anlatacağım.


  • BANKALAR KREDİ NOTUNU NASIL VE NEYE GÖRE HESAPLIYOR?

bankalar-kredi-notu-hesaplama

Bankalar kredi notunu hesaplarken tek bir kriter almıyorlar.Kredini notunun hesaplanmasında birden çok faktör rol oynuyor.Bu faktörler ise şöyle;

*Kredi notunun hesaplanmasında en önemli unsurlardan biri sizin aylık geliriniz.Aylık gelirinizin yüksek olması alacağınız krediyi ödeyebilecek durumda olmanız sizi kredi alma olasılığınızı artıracağı için kredi notunuzu da yükseltir.

*Diğer bir önemli unsur ise kaç yaşında olduğunuzdur.18 yaş altına kredi verilmez.Ayrıca 18-23 yaş arası çok genç bulunduğu ve 60 yaş üzeri yaş olarak fazla olduğu için riskli bulunduğundan bankalar kredi vermeye olumlu bakmaz.

*Banka geri ödemeleriniz kredi notunu etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir.Sizin bankalarla yaptığınız tüm işlemler,ne kadar güvenilir olduğunuz,kredi kartları veya aldığınız kredi ödemeleriniz nasıl ödediğiniz kredi notunun belirlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.Bu yüzden kredi notunun yüksek olmasını isteyen müşteriler buna dikkat etmelidir.

*Kredi notunu etkileyen diğer bir etken de sizin mesleğinizdir.Çalıştığınız kurumda yaptığınız meslek ve çalışma saatiniz kredi notunu doğru orantılı olarak etkiler.


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir