Kredi Kartı Neden Bloke Olur

By  |  0 Yorum

Günümüzde birçok alışverişte kullandığımız kredi kartları, artık bize kolaylık sağlamakta ve neredeyse hiç nakit taşımamıza gerek bırakmamaktadır. Alışveriş merkezleri olsun, market, küçük ölçekli bakkal, akaryakıt istasyonu ve son zamanlarda halk pazarlarında bile kredi kartının aktif olarak kullanıldığını görmekteyiz. Fakat bilinçsiz kullanım nedeniyle birçok kişi kredi kartı neden bloke olur sorusuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Kredi kartı hemen hemen hepimizin bir kere olsun kullandığı bir alışveriş aracıdır. Bazı durumlarda ise kullandığımız bu kredi kartları bloke olmaktadır. Peki, kredi kartı neden bloke olur? Bu sorunun cevapları şu şekildedir:

– Kişilerin kredi kartlarının kaybetmeleri sonucu, bilinçli olarak kendilerinin isteği üzerine karta bloke konulur. Kartı kaybettikten sonra mağdur olmamak adına, hangi bankanın hizmetini kullanılıyorsa, o bankanın müşteri hizmetleri aranarak kartın bloke olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde ise kaybolan kartın üçüncü kişilerin eline geçerek, kötü koşullarda kullanılma riski oluşmaktadır.

– Kredi kartlarının bloke olmasının bir diğer nedeni ise, kredi kartı borcunun ödenmemesidir. Özellikle bilinçsiz kart kullanan kişilerde oldukça sık görülen bir durumdur. Borçların kısa sürede ödenmemesi üzerine avukatlar devreye girer ve 3 ay içerisinde kredi kartı borcunun tahsil edilmesini sağlarlar. Bu esnada ise kredi kartları bloke edilmektedir.

– Bir diğer bloke olma nedeni ise kredi kartının kullanım süresinin dolmasıdır. Kredi kartları üzerinde yazılı olan tarihler arasında aktif olarak kullanılmaktadırlar. Süre dolduğunda banka yeni bir kart tahsis etmektedir.

Kredi kartı neden bloke olur? sorusunun cevapları yukarıda belirtildiği gibi açık nedenlerden dolayıdır. Herkes bilinçli bir kullanımla, kredi kartı sahibi olur ise problem yaşamadan, risk almadan bankalarının kartlarına ait tüm hizmetlerinden yararlanabilirler.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir