Kredi Faizleri Düşecek Mi

By  |  0 Yorum

  • KREDİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Bankalardan kredi kullanmak isteyenlere kötü haber geldi.Piyasalardaki dalgalanma ve belirsizlik nedeniyle kredi faizleri yükselmeye başladı.İhtiyaç ve taşıt kredisinde 200 baz konut kredilerinde ise 230 bazlık bir artış yaşandı.Ticari kredilerin faizleri %1.40 a yükselirken ihtiyaç kredilerinde de faiz oranı %1.40ı geçmiş durumda.
Faizlerin artmasından dolayı piyasalarında morali bozulmuş durumda.Bankalar KOBİ kredilerinde kısa vadelere yüksek faizler uyguluyor.Bu durum kredi alan veya almak isteyenlerinde bütçelerini sarsıyor.

Konut kredilerinde yüzde 1.10 düzeyinde bulunan faiz oranları da 1.30 lara kadar çıkmış durumda.10 yıl vadeli 100.000 TL kredi alan bir kişi daha önce 165.000 civarında ödeyecekken şuanda geri ödemesi 180.000 leri buluyor.Taşıt kredilerinde de durum farksız .3 yıl vadeli alınan 50.000 TL lik bir kredinin geri ödemesi 3 bin TL kadar arttı.

Uzmanlar kredi başvurusu yapacak kişilerin tek bir bankaya odaklanmaması diğer bankalardan da teklif almaları gerektiğini bildiriyor.Çünkü özellikle konut kredilerinde bankalar farklı faiz politikaları uygulayabiliyor.Bunun nedeni konut kredilerinin vade bakımından daha uzun olması.

TEB Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi faiz durumlarıyla ilgili fikrini şu şekilde aktarıyor. ​”Yüzde 1 psikolojik bir sınır gibi görülebilir. Ancak her ekonomik dönemi kendi içinde değerlendirmek gerekir. Faizler yüzde 1’i aşarsa konut alımı yavaşlar diye bir çıkarım yapmamak lazım. Konut almak isteyenler öncelikli olarak bütçelerini belirlemeliler. Uygun evi buldukları ve fiyatta anlaştıkları anda almalılar. Konut fiyatları her geçen gün artıyor. Bu genelde ve büyük şehirlerde böyle. Yeniden yapılandırma opsiyonu varken, taksitlerini ödeyebileceklerine inanıyorlarsa, faizden bağımsız olarak alım işlemini tamamlamalılar.”


Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir