Kredi Çekebilmek İçin Puan Kaç Olmalı?

By  |  0 Yorum

Günümüzde çoğu kişi kredi çekerek ev ya da araba sahibi olabiliyor, iş yeri açabiliyor ya da ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bankalar kendi kazançlarını da düşünerek, minimum risk almak adına her kredi başvurusunu kabul edemeyebiliyorlar. Öncelikle o banka ile olan ilişkilerinizin sağlıklı bir şekilde olması gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli yapıyor olmanız, banka müşterisi olarak uzun yıllar aynı isim çatısında işlem yaptırmak ve elbette diğer bankalara olan borcunuzun olmaması, kredi puanınızı yükseltecek başlıca unsurlardır.

Her müşterinin bir kredi puanı vardır. Bu puanlar belli standartlar ölçüsünde belirlenmekte ve derecelere ayrılmaktadır. Puanın üzerinde bir dereceye sahipseniz kredi başvurunuz alındıktan kısa bir süre sonra size olumlu bir şekilde dönüş yapılacaktır. Belirlenen kredi puanının altında kalmışsanız kredi başvurunuz çok olumlu sonuçlanmayacaktır.

Kredi almak isteyenler için bir diğer husus da, kredi puanınız belirlenen standardın üzerinde olsa bile, geçmişte yaptığınız ödemelerde herhangi bir sıkıntı olması, çok sık kredi başvurusu yapıyor olmanız, başka bankalardan aldığınız redler sizin kredi almanızı zorlaştıracak detaylardır. Yasal takibe düşmemeniz de oldukça önemli bir noktadır. En önemlisi de çekecek olduğunuz kredi limitinin aylık gelirinizin %50’sini geçmemesi gerektiğidir. Bankanın bu hususlarda belli prosedürleri ve yaptırımları vardır. Kredi notu 0’dan başlayıp 1900’e kadar gitmektedir. 1500 ve üzeri bir puana sahipseniz kredi puan notunuz yüksektir ve kredi almanızda bir sakınca görülmez.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir