Konut Kredisi Ödenmediği Zaman Ne Olur?

By  |  0 Yorum

Hem bankalar hem de finans kuruluşları konut sahibi olmayı düşünenler için, gayrimenkul ipotek karşılığında bir kredi sunarlar. Bu krediye konut kredisi adı verilmektedir. Konut kredisi başvuruları 120 aya ulaşan vadelerle yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda faiz oranlarının da düşmesi ile birlikte ev sahibi olabilmek için konut kredisi başvurusu yapanların sayısında bir artış görülmektedir. 18 yaşını dolduran ve bu kredi için gerekli kriterlere sahip olan kişilerin başvurusu olumlu sonuçlanmaktadır.

Faiz oranları bankaya göre farklılık gösteren konut kredilerinde bu oranlarda birkaç fark oluşması bile ödeme tablosunda büyük değişikliklere neden olabilmektedir. Gözle görülür bir değişikliğe sebep olan çizelgeyi ödemek bazı durumlarda oldukça zorlaşabilir. Konut kredisi ödemelerinde istikrar çok önemlidir. Ödemede yaşanılan aksaklıklar kredi kullanan kişinin banka ve kredi siciline olumsuz anlamda yansıyabilir. Bundan sonra yapılacak olan kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir.

Konut kredisi ödenmemesi gibi bir durumda öncelikle kişiye ihtar gelir. Konut kredisi iki ay üst üste ödenmemişse, banka üçüncü ay kişiye ihtarname çekmektedir. Yasal işlem ise, dördüncü aydan sonra başlatılmaktadır. İki aydan fazla süre ödenmeyen konut kredisi borcunda banka, konut üzerinde hak kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Banka tarafından alıcıya 1 ay daha süre tanınır. Bu süre zarfı içinde konut kredisi borcunun ödenmediği tespit edilirse, banka evi satışa çıkarma yetkisine sahip olma durumuna gelmektedir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir