Konut Kredilerinde Ödeme Tipleri Nelerdir?

By  |  0 Yorum

İnsanoğlu var olduğundan beri bir çatı altında olmak istemiştir. Bu çatı derdi; mağara, ağaç kovukları, çadır ile başlamış günümüzün lüks villaları, havuzlu siteleri ile devam etmiştir. Her şey iyi hoş da bu insanoğlu ne zaman karşılıksız iş yapmış ki? İşte burada da maddi olanaklar insanlar arasındaki sınırları belirlemiş.
Günümüzde çeşitli imkânlarla bireylere konut sahibi olma yolları açılıyor. Eğer paranız var ama ev almaya yetmiyorsa ya da istediğiniz ev için biraz daha para gerekiyorsa ya da birikiminiz tabiri caizse kuş kadarsa, konut kredisi olarak bildiğimiz mortgage imdadınıza yetişiyor. Peki, bu Konut kredilerinde Ödeme Tipleri Nelerdir?
Konut kredilerinde Ödeme Tipleri, krediyi alan bireyin ödeme gücüne göre tercihine bırakılıyor. Bu ödeme tiplerini üç kısma ayırmak mümkün. Bunlar: Sabit Faizli Konut Kredisi, Değişken Faizli Konut kredisi ve Düşen-Artan Faizli Konut Kredisidir.

Sabit faizli konut kredisi, ülkemiz insanları tarafından en çok tercih edilen konut kredisidir. Bu kredide ülkede değişen faiz oranları sizin ödemelerinizi etkilemez. Siz krediyi alırken, ne kadar süre belirlediyseniz o süre boyunca aynı faiz ile ödemelerinize devam edersiniz. Siz krediyi aldıktan bir süre sonra ülke faizleri düşerse de bankanızla‘yeniden yapılandırma’ yoluna giderek ödemelerinizi yeni faize göre ayarlayabilirsiniz.
Değişken faizli konut kredisinde ise krediyi aldığınız bankanın belirlediği aralıklarda ülkenin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak faiz oranlarında düşme ya da yükselme söz konusu olabilir. Bu durum yapacağınız geri ödemelerin değişmesine sebep olur. İçinde bulunduğunuz ülkenin ekonomisini göz önünde bulundurarak tercih etmeniz gereken kredi türü diyebiliriz.

Düşen-Artan faizli konut kredisi ise sizin tercihinizin ön planda olduğu kredi tipidir. Gelir durumunuza göre faiz oranınızı belirleyip ödemelerinizi ona göre yapabilirsiniz. Konut Kredilerinde Ödeme Tipleri Nelerdir sorusunun cevabı aslında sizin imkanlarınıza göre çizilmekte. Maddi olarak sınırlarınızı belirleyip, ödeme planlarınızı; gelecek planlarınızla birleştirerek sizin için en uygun olanı seçmelisiniz.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir