Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar mı?

By  |  0 Yorum

Bankalar ciddiyeti bir an bile elden bırakmaması gereken kurumlardır. Parayı kontrol ettikleri gibi çoğu zaman paranın da kontrolündedir. Çıkarlarını koruması gereken bankalar, en küçüğünden en büyüğüne tüm yatırımcılarını özenle seçerek geleceğe yönelik sağlam adımlar atmak isterler. Son yıllarda ülkemizde tüm müşteriler, bankaların kapılarını kredi istekleri ile çalmaktadır. Gayrimenkul, vasıta ya da diğer sektörlere yönelik kredi önerileri yüksek faizler taşıdığı halde yatırımcılara cazip gelmekte, ödeme taksitlerini aksatmadıkları sürece iki taraf için de karlı bir anlaşma olarak gözükmektedir. Tüm bu olumlu gelişmelerin yanında gerçekleşen olumsuz gelişmeler de azımsanmayacak derecede yaşanırken bankaların sert tutumlarına maruz kalan müşteriler büyük sıkıntılara girebilmektedir. Yatırımcılar için bu olumsuz durumların en büyüğü ise kırmızı kalem yiyen kişiye kredi çıkar mı tartışmalarında süregelen bir bunalım süreci olmaktadır.

Ödemelerini 3 aydan fazla bir sürede aksatan, ödeyemeyen bireylere banka tarafından bir avukat gönderilerek bir süre tanınmakta ve bu süre sonunda çekilen kredinin tamamının ödenmesi istenmektedir. Zaten aylık taksitlerini ödeyemeyen müşteri ise kredi tutarının tamamını da ödeyemeyerek büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalmakla birlikte, bankaların kara listesi olan, açılımı kredi kayıt bürosu olan KKB’ ye girmektedir. Kırmızı kalem yiyen kişiye kredi çıkar mı sorusunun cevabının olumlu bir anlam içermesi için yukarıdaki bilgilerin ışığında da rahatlıkla görülebildiği gibi uzun bir süre gerektiği aşikârdır.

Bankalar tarafından kırmızı kalem sınıfında değerlendirilen müşterilerin, gelir durumuna göre kredi çekmemesi bu kötü dönemi hazırlayan en büyük faktör olmaktadır. Ödeme sıkıntıları yaşayacağının bilincinde olan yatırımcı kontrolsüz bir şekilde bu işlemlere girişerek anlık olarak kurtulduğu aksiliklerini, ertelediğinin farkına varamamaktır. Bu süreçlerden sonra Kırmızı kalem yiyen kişiye kredi çıkar mı çıkmaz mı ikilemi açıklığa kavuşarak bir kesinlik kazanmaktadır. Sadece çalıştığı banka tarafından olmamakla birlikte diğer tüm bankalardan da kredi çekme şansını yitiren yatırımcıyı zor günler beklemektedir. Bu tip durumlar ile karşılaşmamak için şahsi otokontrolümüzü de sağlayarak hareket etmeli, mümkün olduğunda elde ettiğimiz gelir miktarına göre kredi çekmemiz gerektiğini öğrenmeliyiz.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir