İskonto/İştira Kredisi Nedir?

By  |  0 Yorum

Günümüz ekonomisinin değişken yapısı ve gelişmelere istinaden düşük faizli kredi imkânı sunan bankaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bankalar ayrıca kendi bünyelerinde oluşturdukları düşük faizli kredileri kampanya adı altında da müşterilerine sunmaktadırlar. Buna göre kredilerin bir parçası olan İskonto ve iştira kredileri hakkında kısa bir genel bilgi paylaşımında bulunacağız.

İskonto İştira Kredisi; Kişide bulunan senedin ödeme günü vadesi gelmeden bankaya verilerek karşılığında kredi çekilmesi anlamına gelmektedir. Kısaca elinizdeki senet nakde dönüştürülme işlemi olarak bilinmektedir. İskonto ve iştira kredisini ayrı bir şekilde tanımlamak istersek eğer;

İskonto Kredisi; Kişi, senet aldığı kişi ile anlaşması gereken bilgileri konuşarak ve bu bilgileri senet üzerinde de belirterek imza atılması durumunda günü gelmemiş senedin nakit paraya dönüştürülürken ödeme yerinin belediye sınırları içerisinde kalmasını belirten bir kredi türüdür.
İştira Kredisi; İskonto kredisi ile aslında aynı mantık olarak düşünülmelidir. Ancak İskonto kredisinde belediye sınırlarının içinde olarak belirttiğimiz gibi İştira kredisinde ise ödeme yerinin belediye dışında kalması durumuna denilmektedir.

Bankaların senedinizi paraya çevirmesi anlamına gelen bu kredi türünde bankalar sizden kar edeceklerdir. Bunu göz önünde bulundurarak İskonto ve iştira kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Örneğin, sizin senedinizin toplam ödemesinin 10.000 TL olduğunu varsayarsak; bu senedin aylık ödemeleri size 10.000 TL olarak geri dönecektir. Ancak ben aylık beklemek istemiyorum senedi bankaya vermek istiyorum diyorsanız bu rakamdan kısaca 2.000 TL’yi gözden çıkarmalısınız.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir