İş Yeri Ekipman Kredisi Nasıl Alınır

By  |  0 Yorum

Çeşitli alanlarda üretim yapan ya da hizmet veren kuruluşların işlerini ve işyerlerini geliştirmeleri için çok sayıda destek verilmektedir. Bu destekler gerek devlet kanalıyla gerekse özel bankalar aracılığıyla verilebilmektedir. İş yerinin ihtiyacı doğrultusunda girişimcilere iş yeri ekipman kredisi verilmektedir. Özel bankalar aracılığıyla daha kolay alınabilen bu krediyi devlet kanalıyla kullanabilmek için KOSGEB destekli bazı eğitimleri tamamlamak ve yapacağınız işin bir projesini çıkararak KOSGEB kuruluna sunmanız, bazı kriterlere uygunluk sağlamanız ve onay almanız gerekmektedir. Nitekim KOSGEB bünyesinde alınan bu tür krediler genelde faizsiz ya da hibe olarak verilmektedir.

İş yeri ekipman desteğini KOSGEB’ten almak isteyen girişimciler öncelikle kurum tarafından dönemsel olarak açılan eğitimlere katılmalıdır. Eğitimi başarı ile tamamlayan girişimciler/işverenler daha sonra bu iş ile ilgili proje çalışmalarını yapıp KOSGEB değerlendirme kuruluna sunmalıdır. Değerlendirme sonucu olumlu bulunan projeler için ekipman desteği kredisi verilir. KOSGEB bünyesinde alınan bu tür kredilerle kurulan iş yerleri veya iş geliştirme işlemleri sürekli KOSGEB’in denetimi altında olacağından bu tür işletmelerde her şey usulüne uygun olarak yapılmalıdır.

İş yeri ekipman kredisi ihtiyacını özel bankalardan karşılamak isteyen iş yeri sahipleri için bu süreç daha kolaydır. Çünkü özel bankalar çok fazla ön koşul aramadan işverenlerin ödeme gücüne göre bu kredileri kullandırmaktadır. Birçok özel banka bu kredileri nakdi olarak verebildiği gibi “katılım” bankaları ise gayri nakdi olarak vermektedir. Yani banka işveren adına makine-teçhizatı alıp ödemeleri bitene kadar kullanım hakkını işverene vermektedir. Makine, ekipman ve teçhizat için kullandırılan kredilerde geri ödeme genellikle 60 ay vade ile sınırlandırılmaktadır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir