Herkes Konut Kredisi Alabilir Mi?

By  |  0 Yorum

Konut kredisi almak isteyenleri mevcut kredibilitesi elbette bankaların araştırdığı bir husustur. Geçmiş kredi performansınızla birlikte aynı zamanda kredi geçmişiniz de detaylıca incelenecektir. Konut kredisi almak için başvuranların ancak olumsuz sonuçla karşılaşanların en büyük sorunu, geçmişte daha önce ödenmemiş bir kredi borcuna sahip olmaları ve bu sebeple haklarında takip kararı çıkması ile kredi geri ödeme performans kriterlerine uymamalarıdır. Bankalar tarafından yapılan kredi takip puanları standardın altında kalanlar da yine konut kredisi başvurularında büyük ihtimalle olumsuz bir cevapla karşılaşacaklardır.

Elbette kredi başvurusu yaptığınızda, bankaların her birinin kendine göre kriterleri ve değerlendirmeleri birbirinden farklılık gösterebilir. Bu sebepten dolayı başvuru yaparken yalnızca belli bir banka üzerinde durulmamalı, birkaç banka ile iletişime geçilerek bilgi alınmalıdır. Banka sizden kimlik belgesi, ikametgah ve aylık gelir durumunuza ait bir gelir belgesi ile satın almayı düşündüğünüz evin tapu bilgisini de isteyeceklerdir.

Genellikle kefil talep edilmediği konut kredisi başvurusunda konut üzerinde bir ipotek tesis edilmesi söz konusudur. Tüketici korumasına yönelik yasa ile birlikte konut kredisi başvuru durumlarında herhangi bir kefalet önemli olmamaktadır. Ancak bankalar bir talebi de müteselsil kefil isteyerek yapabilirler. Dünyada konut kredisi genellikle bitmiş olan evler için kullanılmaktadır. Bitmemiş yapılar için aranan şart ise, kat irtifak tapusu denilen belgenin alınmış olması ve bu önemli belgenin bankaya sunulması gerektiğidir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir