Hedge Nedir?

By  |  0 Yorum

Sözlük anlamı: “ fiyat değişikliklerine karşı alınan tedbir, vadeli satış, korunma amaçlı sistem “ tır. Hedge teriminin Türkçe ’de bir karşılığı yoktur ve bu yüzden “ hedge etme “ olarak kullanılır. Hedging birbirine çok benzeyen veya tıpa tıp aynı olan malların birbirinden farklı iki piyasada satılma veya satın alınma işlemidir. Fiyat değişikliklerinin gelecekte doğuracağı zararları önlemek için kullanılır.

Bireysel yatırımcılar ve kurumlar Hedge yöntemi ile kendilerini pek çok riske karşı koruma altına almaktadırlar. Finansal pazarlarda araçların etkili ve doğru bir şekilde kullanılması aracılığı ile ters gidebilecek olan fiyat hareketlerinden korunmaya Hedging (korunma) denir. Bu yöntem ile korunan kişi veya kurumlara ise Hedgers denir. Korunulan ve önlem alınan bu riskler petrol riski, döviz kuru, borsa endeksi gibi ekonomik değişkenler olabilir. Bu yöntemden tam olarak faydalanma durumuna ise “ perfect hedge “ denir.

Riskten korunmak için Hedge dışında “ opsiyon, futures, forward ve away “ gibi başka alternatif yollarda geliştirilmiştir. Risk önleme araçlarının kullanılacağı durumlarda; risk yaratabilecek her durum teker teker gözden geçirilir ve hepsine alternatif bir çözüm bulunmaya çalışılır. Bunlardan opsiyon riskten koruma dışında riski yönetmeye de sağlayan tek araçtır. Opsiyonlar alıcı olan kişiye alacağı malı belirli bir tarihte belirli bir miktarda ve belirli bir fiyatta satmasına olanak sağlayan antlaşmalardır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir