Faiz Lobisi Nedir?

By  |  0 Yorum

Türkiye’nin kredi notunda yatırım yapma seviyesi yükselmiş durumdadır. Ekonominin bu denli iyileşmiş olması faiz oranlarının da düşmeye sebep olur ve yüksek olan faizden haksız elde edilen kazancı elde eden kesimin pekte işine gelen bir durum olmamıştır. Gezi parkında olan gösterilerin ortaya çıkardığı tartışmaların yıllardın tartışma konusu olan faiz lobisinin yeniden ortaya çıkmasına sebep olmuştur peki bu faiz lobisi nedir?

Ortaya çıkan bu kuruluşlar Türkiye gibi ülkelerden ortaya çıkardığı yüksek miktardaki faizlerinin yaptığı gelirleri birtakım finans banka ve fonlar gelirlerini elde eder. Faiz lobisi nedir dendiğinde Türkiye’de bulunan bazı bankalar ve finans kuruluşları aracılık sağlamaktadır. Faiz lobisi birtakım ülkelerde değişik şekilde kendini gösterir ve faaliyette bulunur. Kamu dengesindeki bir bozukluk faiz lobisi açısından yapılan ödemelerin artması anlamına gelir.

Daha geniş kapsamlı olarak faiz lobisi nedir denildiğinde kamu kısmında borçlanmanın artmasıyla ortaya çıkan dönemde ve bu finans kuruluşlarının da üretime katkı sağlamadan kamuoyu için fon sağlamasıdır. Bu şekilde bütçedeki açık ve ortaya çıkan cari açıklıklar yükselmektedir. Faiz oranlarındaki artış iç borçlanmaya ve faizlerin ödenmesinde bütçeye çok fazla ağırlık yapar. Faiz lobisinin diğer bir şeklide Türkiye içinde yatırım yapmak isteyen fonların veya bankaların ülke içerisine giren dövizi yatırım amaçlı ilk olarak TL alınır ve alınan bu TL dövize çevrilir. Fakat yabancı yatırımcılar ülkeden çıkarken de faizin artmasını isterler.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir