Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2016

By  |  0 Yorum

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan evlilik kredisi, evlilik aşamasında olan genç çiftlerin omuzlarındaki yükü azaltmak ve bu büyük kararlarında onlara maddi anlamda destek olma amaçlı düzenlenmiştir. Bu krediden yararlanmak isteyen çiftlerin belirtilmiş olan bir takım koşullara uygun olması ve bu koşulları yerine getirebilmeleri beklenmektedir. Aksi takdirde evlilik kredisi almak isteyen ve başvuran her çift bu krediye sahip olamamaktadır. 2016 yılı için evlilik kredisi şartları belirlenmiştir.

Evlilik aşamasında olan çiftlerin öncelikle en az 18 yaşında ve en fazla 24 yaşında olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte hem gelin hem de damat adayının adli sicil kayıtlarının temiz olması şarttır. Başvuran her iki tarafın da mülk ve benzeri durumları kontrol edilmektedir. Bu şartlar haricinde eğer kişilerin ihtiyacı yoksa devlet tarafından destekli evlilik kredisi verilmez.

Devlet destekli bir kredi olan evlilik kredisinin şu anki miktarı 10 bin TL’dir. Dilediğiniz zaman bu krediyi 1 yıl sonra ödemeye başlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte eğer 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olunduğu takdirde ödeme 1 yıl daha ertelenebiliyor. Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak isteyen yeni evli çiftlere tanınan bir diğer kolaylık da geri ödemelerde sağlanmıştır. Vade seçenekleri 1 ve 4 yıl arasında değişebildiği için evli çiftlerin ödeme miktarları bir nebze bile olsa daha rahat ödenebilir bir hale gelmektedir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir