Bankalar Hakem Heyeti Nedir ?

By  |  0 Yorum

Bankalar hakem heyeti nedir dendiğinde bireysel olan müşterilerin bankacılık alanında hizmet veren mevduat hesaplarından tüketici kredilerinden kartlarından ve bunun gibi ürünlerden ve bankadan kaynaklı yaşanan sorunları doğrultusunda anlaşmazlıklar ortaya çıktığında başvurulan heyettir. Bankalar hakem heyeti Türkiye Bankalar Birliği tarafınca kendi içeresinde kurulmuştur. Türkiye Bankalar Birliği üyesi olan bankalar için bireysel müşterileriyle aralarında olan sorunları adil olarak ve tarafsız bir şekilde inceleyen ve iki taraf açısından da uzlaşmak orta yolu bulmak adına faaliyetini sürdürür.

Hakem heyeti yaptığı faaliyet doğrultusunda bireysel bankacılık hizmetlerini içerisine alır ve yalnızca gerçek kişiler başvuruda bulunabilirler. Tüzel kişilerin yapmış olduğu başvurular ve de gerçek kişinin yapmış olduğu başvuru talebi eğer bireysel içerikte değilse bu başvuru kabul edilmez. İçeriği ticari amaçlı zirai amaçlı olan faaliyet konuları incelenmeye alınmaz bankalar hakem heyeti nedir dendiğinde bu bilgiler akla gelir.

Hakem heyetine başvuruda bulunmadan önce bankalar hakem heyeti nedir konusu araştırılmalıdır ve isteğinizle ilgili olan bankanıza gidip başvuru yapmalısınız. Bankadan başvuru yaptığınıza dair onay kağıdınızı almalısınız. Hakem heyeti başvurularınızı doldurmalı ve Türkiye Bankalar Birliğine gönderiminizi yapmalısınız. Başvurunuzu internet sayfası üzerinden de doldurup gönderebilirsiniz ve çıktı olarak belgeyi alabilirsiniz. Formunuza ek olan belge ve bilgileri de eklemeyi unutmayınız bunlar bankadan alacağınız yazlı olan yanıt eki teyit belgeniz göndermiş olduğunuz dilekçenin örneği .

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir