Bankalar Dosya Masrafını İade Ediyor Mu

By  |  0 Yorum

Herkesin merak ettiği bir konu varsa oda bankalar dosya masraflarını iade ediyor mu sorularıdır. Bankalar kredi alan müşterilerine dosya masraflarıyla alakalı olarak Yargıtay’dan 13. Daire emsali niteliğinde bir karar verilmiştir. Alınmış olan karar sonucu tüketici kanunlarından kaynaklanarak 3 yıllık zaman aşımı dışından ve bunun dışında borçlar konunu kapsamında 10 yıllık genel zaman aşımı içerisinde uygulanacak bir uygulamadır. 10 yıl öncesine kadar alınmış olan krediler ve bunların dosya masrafları tekrardan tüketicisine iade edilecektir. Daha öncelerde uygulanan bu süreç aşaması 3 yıl olarak yapılıyordu. Fakat 6502 sayısı gereğince yeni tüketici kanunu çerçevesinde olan değişiklik kapsamında kanun 28 mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bankalar dosya masraflarını iade ediyor mu sorusuna alınan cevapla iki bin TL nin altında kalan tüketiciler ikametgahlarının bağlı bulunduğu ilçe hakemi heyetlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İki bin TL den üç bin TL üzerindeki tüketiciler ise valiliğin bünyesinde oluşturduğu hakem heyetlerine başvuruda yapmaları gerekir.
Tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu karar neticesine taraflarca itiraz etme hakkı vardır bunu 15 gün içerisinde gerçekleştirmeleri gerekir.

Eğer bir itiraz söz konusu ise mahkeme aracılığında dava açılması gerekir yapılacak olan bu dava Yargıtay’ın kararı doğrultusunda adaletli bir biçimde sonuç alacaktır. Hakem heyetinin almış olduğu karar aynı mahkeme gibi icra konulur. Bankalar dosya masraflarını iade ediyor mu sorusuna cevap heyet doğrultusunda iade ediyor.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir