Banka Kredi Notu Yükseltme

By  |  0 Yorum

İnsanların temel ihtiyaçlarının sıralamasında barınma, gıda ve ulaşım ilk sıralarda gelmektedir. Artık öyle bir devirdeyiz ki, elini taşın altına sokamayan bireyler, şirketler uzun vadede kazanma ihtimallerini sıfıra indirgemiş hale geldi. Bir bedel ödemeden ya da ciddi anlamda yüksek bir risk almadan bir şeylere sahip olmak hayaller arasında yer almaktadır. Bu sebeplerden dolayı özellikle inşaat sektörünün gelişim derecesinin zirvesinde olduğunu, yapılaşmanın sanki bir oyun ortamındaki gibi hızlı ilerlemesi insanları banka kredilerine doğru yönlendirdi. En temel ihtiyaç olan barınma ihtiyacı için bankalar da yatırımcılarına kolaylıklar sağlamaktadır. Her iki taraf için de fayda sağlayan bu kolaylıklardan şüphesiz ki en bilineni kredilerdir. Ancak kredi çekmek isteyen bireylerin kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan yatırımcı, çekmek istediği kredi tutarından daha düşük bir kredi önerilmesi ya da hiç alamaması gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmaktadır. Peki, yatırımcılar banka kredi notu yükseltmesi adına ne yapmaları gerekiyor?

Öncelikle bankalar kredi çekmek isteyen bir yatırımcının geçmişe dönük tüm ödeme tablolarını, sahip olduğu borçları, şimdiye dek kredi kartları ya da diğer ödeme kanallarından yaptığı ödeme periyotlarının aksayıp aksamadığına kadar birçok veriye ulaşabilir. Kredi notları düşük olan bireylerin, banka kredi notu yükseltmek için herhangi bir çaba sarf edip etmediği kontrol edilir. Bunları kendi bünyelerinde değerlendirerek iki tarafında mağdur olmaması için 2 ihtimal içeren bir karar verir. 1. İhtimal yatırımcının çekmek istediği tutardan daha düşük bir meblağ önerilmesi, 2. İhtimal ise kredi tutarının tamamının verilmemesidir. Bankalar genellikle krediyi hiç vermeyerek kendi kurumlarını da olası ödeme aksamalarından korumak isterler.

Bankaların bir nevi kendilerini savunma sistemi olarak değerlendirilebilecek bu kararlarını ve tutumlarını kırmak için bireysel olarak ödemelerimizi aksatmamalı, artı para adı verilen ve düşük görünen faizlerin getirileri dahi önemseyerek hareket etmeliyiz. Bu sayede banka kredi notu yükseltme işlemlerimiz otomatikman tekrar değerlendirilecek ve kredi notumuz yükselecektir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir