Arçelik Buzdolaplarınız İçin Küçük Ama Etkili Tavsiyeler

By  |  0 Yorum

İyi günler arkadaşlar bugün konumu biraz geçenlerde yaşadığım bir olaya ayırmak istiyorum. Benim 2 sene önce Arçelik Bornova yetkili satıcısından aldığım bir derin dondurucu dolabım var. Yaklaşık 1 ay önce içinden bir patlama sesi geldi ve kablosu yandı. Ne olduğunu anlamamıştım derhal elektrik hattını kapattım ve dolabı prizden çektim. Evde çocuklar ile otururken böyle bir şey olması çocuklarımı da bir hayli korkutmuştu. Neyse tabi hiç beklemeden bir teknik servis aradım. İlk bir iki aradığım teknik servisin konuşmalarından onlara güvenemeyeceğimi anladım sonra internetten bir yazı da tavsiye edilen bir teknik servisi aradım. Çocuklarımla korku içindeyken hemen gelip sorunumuzu çözen teknik servis bana arızalarla ilgili birkaç bilgi verdi onları sizinle paylaşmak istiyorum.

1- Buzdolabınızın Alt Bölmesi Çalışmıyorsa
Teknik servisin verdiği bilgiye bu arıza daha çok arçelik nofrost dolaplarda gözüküyormuş. Son zamanlarda aldıkları şikayetlerin büyük çoğunluğunun buzdolabının soğutucusunun çalışmaması olduğu söyleyen servis elemanları, bunun özellikle dolabın kapısının 5 – 6 saat açık bırakılması halinde bloklamaya neden olmasından olacağını söylediler.

2- Bloklama Nedir ?
Bloklamanın ne olduğunu sorduğumda bana kısaca fan bölmesinden gelen havanın hava yollarının buzlama yapmasından ötürü alt bölmeye havanın ulaşamaması olduğunu söylediler. Buz dolabının kapısının yanında bir buton olduğunu ve bizim kapıyı açtığımızda bu buton sayesinde fan sisteminin devre dışı kaldığını söylediler. Biz kapıyı açınca fan devre dışı kalıyor ama buzdolabının motoru çalışmaya devam ediyor. Hal böyle olunca motor buzlanmaya sebebiyet veriyor ve hava yollarını tıkıyor. Hava yolları tıkanınca da alt bölmeye hava akımı durduğu için buna bloklama diyorlarmış.

3- Ne Yapacağız ?
Arkadaşlar böyle durumlarda ilk yapmamız gereken kapının cidden açık olup olmadığını kontrol etmekmiş. Ardından eğer aynı sorun devam ediyorsa en mantıklı yol bir teknik servisi aramakmış. Açıkcası ben Bornova’da oturuyorum buralar da Arçelik Bornova Servisi’ne internetten ulaştım ama dediğim gibi baya ilgili arkadaşlardı. Teknik servislerin bu kadar gelişmiş olduğunu bilmiyordum. Buzdolabının bozulduğu anda aradım gelmeleri akşamı bile bulmadı. Özellikle Arçelik Bornova Servisi’nin elemanlarını çok sevdim kesinlikle aydınlatan konuşmaları vardı. Eğer sizde bu civarda böyle bir sorun yaşarsanız bu teknik servis sorununuzu çözecektir.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir