3D Secure Nedir ?

By  |  0 Yorum

Günümüzde birçok kişi, alışverişlerini mağazalardan yapmak yerine daha çok internet üzerinden alışveriş işlemi gerçekleştirmektedir. Bu durumun nedeni ise uygun fiyat seçenekleri, çeşitlilik, kolay alışveriş gibi farklı sebeplere dayanmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların en çok karşılaştıkları terimlerden biri de ‘3D Secure ile alışveriş yap’ seçeneğidir. Bu seçeneği gören birçok kullanıcı, haliyle ilk olarak 3D Secure nedir? sorusunu yöneltmektedir.

3D Secure, internet kullanıcıların internet üzerinden yapılan alışverişleri, hem kontrollü hem de daha güvenli bir şekilde yapabilmeleri adına geliştirmiş oldukları bir sistemdir. Bu sistemde bankalar ve firmalar ortak olarak çalışma yürüterek, cep telefonu doğrulaması sonucunda alışverişin gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede kullanıcının kredi kartı izinsiz olarak kullanılamamakta, herhangi bir çalıntı durumu yaşanmamaktadır. Alışveriş sepetine eklenen ürünler için ödeme yapılmak istendiği anda kullanıcının karşısında 3D Secure onaylama ekranı çıkmaktadır. Bu ekranda ise doldurulması gereken bir kutucuk bulunmaktadır ve bu kutucuk için gerekli olan bilgi, telefonunuza SMS olarak gönderilmektedir. 3D Secure nedir?’ merak edenler için bu sistemin kredi kartı güvenliği için kullanıldığı söylenebilir.

Kullanıcının alışveriş yaparken, ödeme için açılan kart bilgileri ekranında, ‘3D Secure nedir?’ sorusuna cevap veren bir kutucukta bulunmaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili herhangi bir bilginiz yoksa bile, bu ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek ödeme işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten alışveriş yapan kullanıcılar için, 3D Secure güvenlik sisteminin harika bir güvenlik prosedürü olduğunu söylemek mümkündür.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir