2016 Yılında Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

By  |  0 Yorum

Kiraların oldukça yüksek olduğu özellikle büyük şehirlerde, her ay ödenen bedeller çalışan insanın belini bükmektedir. Gittikçe artan kiralar ödeme kapasitesini aşmaya başlayınca, kişiler bu bedeli her ay başkasına ödemektense, kendi mülklerine sahip olmak için ödemeyi tercih etmeye başlamışlardır. Özellikle yeni evli çiftler bu anlamda konut kredisine başvuru yapmayı uygun bulmaktadırlar. Çalışan eşler bir şekilde bu parayı uzun vadede ödemeyi daha mantıklı bulmakta ve gelirlerini giderlerini hesapladıktan sonra kredi başvurularını yapmaktadırlar.

Durum böyle olunca herkesin merak ettiği konu tabii ki konut kredisi faiz oranlarının yeni yılda yani 2016 yılında ne civarda olacağı olmaktadır. Herkesin hatırladığı gibi 2013 Mayıs’ında konut kredisi faiz oranları %0.68 civarındaydı ve 2015 Ocak başı bu oran 0.85 seviyesinde görülmüştür. Merkez bankasının bu oranları aşağı çekmesi gündemdeyken hesapta olmayan dalgalanmalar, konut kredisi almak isteyenlerin gözlerini korkutmaktadır.

Konu ile ilgili finans uzmanları, son dönemde meydana gelen birçok politik karmaşanın, komşu ülkelerle olan inişli çıkışlı ilişkilerin ve bu durumun ülkemize olan olumsuz etkilerinin, konut faizi oranlarını arttıracağı ifadesinde bulunmaktadırlar. Daha önce düşen faiz oranları ev almak isteyenleri sevindirirken ve bir yerine iki ev almayı bile düşündürürken, şu sıralar yeni yılın da yaklaşması ile birlikte büyük tedirginlikler yaşanması söz konusu olmaktadır. Konut kredisi başvurusunda bulunacakların bu hususlara dikkat etmesinde fayda vardır.

Bir yanıt ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir